Jonizacja pola plazmy, co do procesów technologicznych i niektórych efektów przebiega podobnie do ozonowania, chociaż używane w tej technologii urządzenia, jonizatory pola plazmy, zużywają o wiele mniej energii niż generatory ozonu.
W metodzie tej powietrze poddawane jest działaniu wyładowania jarzeniowego, a przez to rozbiciu na poszczególne jony, czyli jonizacji. W tym procesie powstaje plazma, w obrębie której powstają produkty rozpadu, tlen singletowy oraz jego modyfikacja, tlen atomowy. Tlen atomowy jest wolnym rodnikiem, wykorzystywanym w metodzie jonizacji pola plazmy do wytwarzania ozonu.
Podobnie jak w metodzie ozonowania, z powietrza usuwane są szkodliwe substancje i mikroorganizmy:
- wirusy
- bakterie
- pleśnie
- roztocza i inne alergeny
- nieprzyjemne zapachy
- dym papierosowy
Zanieczyszczające powietrze substancje podlegają oksydacyjnemu rozkładowi, wspartemu dodatkowo przez obecność rodników hydroksylowych.
Przewagą jonizacji pola plazmy nad ozonowaniem z użyciem generatorów ozonu jest możliwość przebywania ludzi w pomieszczeniach poddawanych procesom jonizacji. Oczywiście wymaga to zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, dlatego proces technologiczny powinien przeprowadzać odpowiednio przygotowany profesjonalista, który pouczy i przeszkoli pracujące w pomieszczeniu osoby.